Dominika Korová
C LAT, B STT

Spravedlivé hodnocení

Zpět na přehled témat


Přidat nový příspěvek

Reagujte prosím na konkrétní vzkazy, pokud je to možné (diskuse bude přehlednější)

Legenda: Nepřihlášený pisatel    Registrovaný uživatel   Ověřený uživatel


Příspěvek 2021-03-02 21:10:56

Spravedlivé hodnocení... překlad 13.03.2011 08:11:49

Opravdu raději překládám jiné věci, např. knížky o tancování. Taky nejsem právník. Berte rovněž na vědomí, že jde o překlad (z němčiny do češtiny) překladu (z italštiny do němčiny)

Zdroj: Deník ‚Libero‘, Milano Vyšlo: 19. února 2011 Rubrika: Aktualita, Str. 19

Překlad článku:

Použíté zkratky: CONI (Comitato Olimpico Nazionale Italiano)= italský národní olympijský výbor; pečuje o rozvoj a propagaci sportu v Itálii FIDS (Federazione Italiana Danza Sportiva)= obdoba ČSTS v Itálii

Vyšetřování ve FIDS: Skandál při tanečním mistrovství: vítězové určeni již před započetím soutěže

Barbara Romano

Je možné vyhrát soutěž dříve, než samotné závodění vůbec započne? V Rimini k tomu došlo, a to při italském Mistrovství v tanečním sportu 2010 v Rimini, nejvýznamnější příležitosti v daném sektoru v roce – 150 tisíc návštěvníků, 32 tisíc tanečníků a tanečnic, s tržbami v celkové výši 150 milionů EUR, 11 dní plných soutěží. Za nic, jelikož všechno bylo rozhodnuto již předem. Výsledky soutěží byly dohodnuty při zasedáních a předloženy porotcům. Jak k tomu mohlo dojít? Přesvědčováním porotců pomocí peněz a příslibů vážnosti [nejspíš se má na mysli prestižní postavení] a budoucích zakázek jakož i nových klubů. Těm, kteří se nechtěli podrobit, bylo dokonce vyhrožováno tím, že v budoucnu už nikdy nebudou pozváni do poroty, jakož i trestáním „jejich“ tanečníků a tanečnic.

Skandál se podařilo odhalit díky obvinění ze strany Alberta Pregnolata z Padovy, desetinásobného mistra Itálie ve standardu a v latině a odborníka na taneční sport činného ve FIDS po řadu let. On dokonce dosáhl i vyšetřování ze strany CONI. Upozornily jej na to rozpory ve výsledcích soutěží, jež nadále nebyly v souladu s výkony tanečníků. Prostřednictvím zprvu utajeného projektu „čistý taneční sport“ mohlo být zahájeno vyšetřování, jež během mistrovství potvrdilo již dlouho trvající podezření: Zastrašování a vydírání porotců, cirkulace lístečků, úplatní členové svazu. Jak se podařilo tyto machinace odhalit? Dlouholetou prací ve svazu se dařilo využít důvěrných kontaktů v porotě a tím do poroty mistrovství zahrnout vlastní porotce. Před soutěží došlo k neoficiálním zasedáním za účelem předání výsledkových listin porotcům. Tato zasedání byla svolávána některými poradci FIDS, jako např. Nicola Cuocci, jenž je toho času vyšetřován pro sportovní podvod. Existují svědecké výpovědi jakož i důkazní video- a audionahrávky, jež odhalují, jak jednotliví porotci již před zahájením soutěže mají u sebe sestavu finále a pořadí umístění. A důkazy ukazují rovněž, jak je porotcům, kteří se vzdor příslibům pracovních zakázek zpočátku odmítali připojit, vyhrožováno a jak se je nakonec podařilo ke kolaboraci přesvědčit. Tyto důkazy a svědecké výpovědi vrhají světlo na v současnosti vskutku mafiánské pozadí italského tanečního sportu. A smysl a účel toho všeho? Nechat zvítězit tanečníky a tanečnice určitých trenérů a tím posílit jejich moc a váhu. Avšak tyto ilegální machinace mají dle Pregnolata ještě další účel: Vytvořit svaz uvnitř svazu. Manipulace výsledky těchto soutěží byla nejlepším prostředkem k dosažení ještě další moci. V praxi šlo o to, vybrat cca stovku důvěrně známých poradců, porotců a úředníků ze všech členů FIDS a každému z nich přislíbit budoucí pracovní zakázky. Konečný cíl tohoto „svazu ve svazu“ spočíval ve vyvádění nesčíslných miliónů EUR z peněz přidělených z klubů/dotací klubů [aus der Zuweisung von Klubs] těmto vybraným osobám.

Zastupitelství republiky v Rimini zahájilo vyšetřování. 4. ledna 2011 nechal federální zastupitel Fabio Pennisi na základě nanejvýš závažného obvinění otevřít zmíněné vyšetřování před soudem v Rimini, jež momentálně analyzuje tyto mafiánské nachinace v plné šíři. Žaloba dosáhla takového měřítka, že se představenstvo FIDS již nebylo schopné obviněním bránit, jelikož se ukoázalo, že se toho plně zúčastnilo. Důkazy mají být tak zřejmé a četné, že vyvolaly 6. února 2011 demisi presidenta svazu FIDS Ferrucia Galvana. Rovněž Galvano je na momentálně vyšetřován na podkladě tohoto sportovního podvodu. Dva dny po odstoupení prezidenta FIDS se organizace CONI rozhodla vytvořit pro tento svaz vyšetřovací komisi a předala případ viceprezidentovi CONI, Lucovi Pancallimu. Jak vysvětlil Gianni Petrucci, prezitent Coni, je obvinění založeno na závažných a konkrétních základech. Tvrdá slova o odhalení nepřístojností v italském tanečním sportu. A podle interních zdrojů ze soudu v Rimini bychom se měli nacházet v samém počátku tohoto vyšetřování.

Odkaz na původní článek. http://www.danzesportsardegna.info/…b/19_feb.htm

 [reagovat]

hokus
>Spravedlivé hodnocení... překlad 13.03.2011 09:12:21 | Na co to je reakce?

Díky za překlad!

Noooo, co na to říci. Snad jen, doufejme, že to děje je velmi zřídka a u nas snad vůbec. Spíš je otázkou, jak to řešit do budoucna (a to není problém jen tance, ale obecně všude – prostě prachobyčejná korupce). Přísné tresty? Odměny za ohlášení (=práskání)

Ono jestě bych oddělil

1) záměrné domlouvání (vyhrožování, uplatky atd)

2) nevyřčené gentlemanské podporování nějakého páru jen tím, že se porotce / pořadatel zmíní (třeba i u piva před soutěží), že trénuje ten a ten pár a že je zvědav, jak dopadne. Pak jde jen o to jestli porotce chce potěšit pořadatele / spřáteleného porotce a aniž by si o to řekl, mu pomůže.

X) A to nemluvim, třeba i o variantě cross-podpory: porotkyně Naděžda má pár AB a porotkyně Alžběta má pár YX; aby to nebylo průhledne, hodnoti Naděžda pár YX, aby to nebilo do oči, že mu pomahá Alžběta a obráceně. Jen by si to nesměli dohodnout vice jak dva porotci, aby v tom „nebyl bordel“

 [reagovat]

Majkl
>Spravedlivé hodnocení... překlad 13.03.2011 09:33:19 | Na co to je reakce?

Díky za excelentní překlad! :-) Doufejme, že to je pouze případ tanečního sportu v Itálii a že členové vyšetřovací komise nejsou v tomto problému také nějak namočeni.

 [reagovat]

pan Barč
>>Spravedlivé hodnocení... překlad 13.03.2011 09:57:58 | Na co to je reakce?

Tak o tom bych silně (pravděpodobně s úspěchem) pochyboval, tedy že se to děje jen v Italii. Doufat můžeme, že se to neděje u nás.

 [reagovat]

Majkl
>>>Spravedlivé hodnocení... překlad 14.03.2011 07:24:23 | Na co to je reakce?

No, zcela realisticky řečeno, tohle se v jisté míře děje všude, je to asi lidská přirozenost. Ale snad všude nejde o miliony Eur.

 [reagovat]

pan Barč
>>>>Spravedlivé hodnocení... překlad 6.04.2011 02:58:43 | Na co to je reakce?

:-(

 [reagovat]

Nata78
Spravedlivé hodnoceníSpravedlivé hodnocení 12.03.2011 16:45:47

no, docela stačí přeložit překladačem :-), třeba se najde někdo kdo přeloží lépe ;-), je to síla 8-O

 [reagovat]

pragmalista
>Spravedlivé hodnoceníSpravedlivé hodnocení 14.03.2011 08:00:36 | Na co to je reakce?

Hokus to přeložil dobře, vypadlo tam pár dramatických obratů, což asi všichni přežijeme… :)

 [reagovat]

Mimi
>>Spravedlivé hodnoceníSpravedlivé hodnocení 14.03.2011 09:53:41 | Na co to je reakce?

bych si tipla, ze ty dramaticky obraty vypadly uz pri nemeckem prekladu. Nemci to urcite tak nedramatizovali :D

 [reagovat]

Bestie
>>>Spravedlivé hodnoceníSpravedlivé hodnocení 16.03.2011 03:27:10 | Na co to je reakce?

to máš asi pravdu. :) Barča o tom píše stylem jakým se píše o Cosa Nostra, a i když jsou ve FIDS rošťáci, takovoudle ligu nehrajou…

 [reagovat]

Mimi
Spravedlivé hodnocení 12.03.2011 15:37:53

Dobrý den, ahoj všichni soutěžní tanečníci a příznivci tance. Obdržel jsem zajímavý odkaz, bohužel však s poněkud smutným obsahem :-| http://www.swissdancersforum.com/…dal-bei-fids Za přečtení však určitě stojí.

 [reagovat]

pragmalista
>Spravedlivé hodnocení 12.03.2011 15:46:19 | Na co to je reakce?

Možná ano, nicméně německy doopravdy neumím natolik, abych z toho vyrozumněl něco relevantního. Nějaký stručný výcuc by nebyl?

 [reagovat]

Vojta Marek
>Spravedlivé hodnocení 12.03.2011 21:31:35 | Na co to je reakce?

To je opravdu smutné, ale myslím, že to bude k něčemu dobré.. :-/

 [reagovat]

Pavel Bič


Nadpis
Text
Podpis Přihlaš se! Příspěvěk bude mít větší hodnotu.
Email