Dominika Korová
C LAT, B STT

Tanec a olympijské hry

Zpět na přehled témat

Přidat nový příspěvek

Reagujte prosím na konkrétní vzkazy, pokud je to možné (diskuse bude přehlednější)

Legenda: Nepřihlášený pisatel    Registrovaný uživatel   Ověřený uživatel

Příspěvek 2021-03-02 21:02:33

Neee!! 9.12.2010 05:43:13

Prosím prosím, nedělejte z tance komerčárnu! Tanec je především umění, jistě, na soutěžní úrovni je třeba zvládnout techniku, mít fyzičku, atd., to je jasné. Ale pořád je to přece víc umění! To už pak nemá cenu, stane se z toho tupé odchození naučených věcí, kam zmizí pocity, nějaké vyjádření sebe sama?? jistě, dnes je v tance zapotřebí i ta technická stránka, ale ruku na srdce, když uvidíte vedle sebe dva páry – jeden špičková technika, ale chodí nějaké předepsané kroky bez emocí.. druhý sice technika nic moc, ale za to prostě pocit, emoce, nefalšovaná radost z tance, dynamika, cit… Na koho vás bude bavit se dívat? Teď tedy mluvím o latině, standard netančím a netroufám si posoudit, ač ten mi olympijské hry připomíná už teď :D … Můj názor, kamenujte :-)

[reagovat]

Daisy
>Neee!! 9.12.2010 06:17:03 | Na co to je reakce?

Souhlas !!!!

[reagovat]

>Neee!! 9.12.2010 07:41:58 | Na co to je reakce?

Podívej se na moderní sportovní gymnastiku nebo na krasobruslení.. Těch emocí je tam méně, než v tanci, ale i tak jsou tam důležité a funguje to :)

[reagovat]

Vítek Navrátil
>Neee!! 9.12.2010 07:48:32 | Na co to je reakce?

bych teda chtela videt tu dynamiku bez techniky…

[reagovat]

>Neee!! 9.12.2010 07:54:17 | Na co to je reakce?

Technika je pouze prostředkem vyjádřit tanec v požadované kvalitě. Bez ní prostě nebude tanec tancem a neodstaví se ani emoce ani atletický výkon. Proto by se v tanci měl hodnotit jen ten finální výsledek,který vznikne z dokonalého propojení techniky s emocemi a uměleckým vyjádřením. Hodnotit by se mělo až to druhé,čím zajímavější,ob­tížnější tím lepší. A ne hodnotit provedení točky či nášlapu,nesmysl.

[reagovat]

Pepita
>>Neee!! 9.12.2010 09:38:57 | Na co to je reakce?

Vítek Navrátil – no právě!! Proto dělám tanec, a ne krasobruslení nebo sportovní gymnastiku… Anonym – Samozřejmě že i k dynamice je třeba technika jako k tanci celkově, ale dynamicky pohnout tělem v tanci mi jako nějaký technický oříšek nepřijde, spíš to naopak sousvisí s emocemi a prožíváním. Pepita – Vždyť ano, já to samozřejmě vím a snažím se o co nejkvalitnější techniku, právě proto, že je to SPORTOVNÍ TANEC. Byl to jen příklad pro srovnání, na koho se budete koukat radši a zároveň připomínka, abychom nezapoměli, o čem tanec vlastně je a jak vznikl.Zdá se mi totiž, že v současné době je to (v ČR) v mnoha případech honba za pěnezi, vzájemné házení špíny, pomlouvání porotců, tanečníků, rodičů, dětí, oblečení, svazu, soutěží...... Lije z nás pot a zapomínáme, že tanec je v první řadě třeba si užít. Samozřejmě na soutěžní úrovni je třeba makat na tréninkách na technice, co nejlepším provedení atd., ale ve finále by si to měl člověk také užít. A když už si to neužívá, tak ať to aspoň předstírá, to k tomu také patří, ne nadarmo se říká tanec = divadlo na parketě. Není to jen honba za pěnězi, diplomy, a vzájemné pomlouvání… Na olympijských hrách by tuto podstatnou část vyjádření tanec ztratil úplně. Pak si můžeme jít podat ruku s atlety, krasobruslaři… a bude to vlastně všechno stejné, akorát že jedno na ledě – odjezdit dané figury, druhé na dráze – běžet co nejrychleji, a třetí na parketě – odtančit kvalitně dané věci. Nechte olympijské hry atletům a těm, co tam patří nebo se tam cpou, a tanec tancem…

[reagovat]

Daisy
>>>Neee!! 9.12.2010 10:49:03 | Na co to je reakce?

Jsem rád, že se tady konečně bavíme o tom, jak kdo co vnímá a jaký má třeba názor. Namísto tlachání o bezpředmětných věcech, jako je hodnocení, atp.

Chtěl bych zmínit pár věcí. Za prvé, pokud zabrousíme do historie, tak zjistíme, že tanec jako takový je přítomný v historii lidstva už od jeho prvopočátků. Sloužil hlavně jako prostředek komunikace, vyjádření emocí, oslavu významných životních milníků či součást léčebných rituálů. To, že se v dnešní době bavíme o tanci jako umění či sportu je spojeno hlavně s tím, že přibližně v 19. – 20. století začala separovat jeho složka léčebná (mám na mysli komunikaci, uvolňování emocí, ap.) a složka estetická. My děláme tanec, který je založen na performanci, soutěžení, ale všichni můžeme vidět ty aspekty, které jsou v tanci hluboce zakořeněné a nelze je oddělit. Tedy, že prožíváme různé pocity, emoce, vyjadřujeme sebe sama.. Co můžeme ale cítit jako omezující je technika, styl, charakter tance nebo třeba držení v tanci. Nicméně VŽDY budeme do tance vnášet své emoce, pocity, nálady a nelze proto říct, že se v nějakém tanečním stylu nemáme možnost projevit či nějakým způsobem vyjádřit. To lze vždy! Představte si, že budu vyšívat (schválně vybírám tak absurdní příklad), tak můžu do té činnosti vložit své emoce, pocity, nálady, atp.! A nepoznám to jenom na tom, co jsem vyšil, ale také na tom, jaké pohyby při tom dělám. :)

Daisy napsala, že je třeba v tanci i technická stránka. To je pravda, ale nemá to nic společného se sebevyjádřením. Je to tím stylem, který děláme. A spíše bychom se mohli bavit o tom, jestli jsou v tanci například silnější emoce žádoucí? Někdo tady napsal, že tanec je de facto hraní divadla. Ano, můžete hrát, ale vždy tam bude něco opravdového z vás. Jinak si nemyslím, že by se někdo měl učit něco hrát..

[reagovat]

Pavel Bič
>>>>Neee!! 9.12.2010 11:01:23 | Na co to je reakce?

Jestli je to žádoucí??? Podle mě určitě, tak si představte tanec bez emocí… že něco odchodíte, párkrát se usmějete a nashle… Myslím, že pak ten tanec ztratí svou podstatu a můžou se z něj rovnou stát ty olympijské hry… Já miluju latinskoamerickou hudbu, proto také tančím latinu, a když se po soutěži kouknu na video tak se ani nepoznávám, lidi se mě ptají jak to dělám, že na soutěži koukají jen na nás a nestíhají vnímat ani partnera… Protože já dělám tak přirozené „ksichty“, že nemůžou odtrhnout oči, a nejhorší je, že já si to ani neuvědomuji, prostě užívám a prožívám tanec, proto ho dělám. A ne že budu řešit, že nám chyběl jeden kříž na bednu nebo podobné blbosti, kdo mi dal kříž a kdo ne… Myslím že každý má makat a přitom si tanec užívat a neřešit věci okolo, spíše se podporovat než na sebe házet naší speciální českou špínu… Už vidím ty příspěvky, nechval se tady a jdi trénovat, chtěl bych tě někdy vidět, to bysme se pobavili… A tak předem říkám že se tu nemíním nijak vychloubat, nemám čím a proč, pouze to uvádím jako příklad a je to můj názor a pohled na tanec…

[reagovat]

Daisy
Tanec na OH - nikdy ! 3.12.2010 10:27:09

Klucí to sned neé, tento nespojt na OH – tak to opjavdu ne na bože kjeténi :-) Čučte tam kde jste a neserte se mezi opravdové sportovce.

[reagovat]

Áda
>Tanec na OH - nikdy ! 3.12.2010 10:49:42 | Na co to je reakce?

Opravdové sportovce? Hm.. dělal jsem plavání, atletiku a orientační běh. A takovou fyzičku jakou potřebuju na tančení jsem tehdy fakt neměl.. Tanec JE sport. Jen má umělecké kořeny. Ale dnešní vrcholová forma si nezadá s jakýmkoli sportem ať už co do fyzické přípravy, tak i do výživy, psychologické přípravy a podobně. (no jo, neříkám, že tohle všechno nějak extra moc dělám, ale taky nejsem ani zdaleko vrcholový sportovec, že :-D )

[reagovat]

Vítek Navrátil
>>Tanec na OH - nikdy ! 3.12.2010 13:45:59 | Na co to je reakce?

Jeden student FTVS zkoumal ve své diplomce u tanečníků fyzickou výdrž, kapacitu plic, rychlost regenerace a spoustu dalších věcí, které vůbec nerozumím, a vyšly mu prý nadprůměrné výsledky vůči dalším sportům. A ještě jedna příhoda: před časem jsem byl na operaci a musel jsem na EKG. A když to doktorka viděla, tak si myslela, že jsem vrcholový atlet. Ukázala mi graf „normálního“ člověka a jeho srdce bušilo minimálně o třetinu rychleji.

[reagovat]

Equus
>>>Tanec na OH - nikdy ! 3.12.2010 18:42:04 | Na co to je reakce?

O třetinu pomaleji? Dobře ty :-) Když jsem byl (v rámci výuky) naposled na ekg, tak jsem si zjistil podezření na převodní vadu.. Ale co už :-D

[reagovat]

Vítek Navrátil
>>>>Tanec na OH - nikdy ! 4.12.2010 02:22:35 | Na co to je reakce?

Na tohle musím zareagovat. Sám jsem měření pulsu měl a moje tepová frekvence byla 3 měřená a to 53 ±něco za minutu. Normální nesportující člověk má kolem 70 a starší nebo obézní lidé mají dokonce kolem 85–90. Což když vezmeme v potaz, že většina lidí je dnes obézních, tak se ani nedivím, že doktorka kolegovi řekla, že to bylo o třetinu oproti normálu. Myslím si, že může být i víc.

[reagovat]

Máca
>>>>>Tanec na OH - nikdy ! 4.12.2010 07:20:33 | Na co to je reakce?

To je pravda. Kondice společnosti klesá. Fyziologicky je klidová frekvence 60–70 tepů za minutu. Ale zajistit dostatečné prokrvení pro 30–40 (nebo i víc) kilogramů nadváhy je náročné. A podle toho kardiovaskulární systém reaguje. Ale ty hodnoty okolo 80–90 tepů za minutu u obézních lidí nepovažuji za normální, ač jsou časté. Sám teda nevím, kolik mám klidový tep, protože mám trochu „syndrom bílého pláště“ a to i sám proti sobě :-D :-D (ano spoustu vyšetření si na sobě trénuju :-D )

[reagovat]

Vítek Navrátil
>Tanec na OH - nikdy ! 3.12.2010 12:12:43 | Na co to je reakce?

Ádo prozraď nám, co ty jsi vlastně za borce. Podle příspěvku bych hádal tak Šebrle, Železný nebo snad Jágr ? Ale spíš si myslím, že jenom takový ukecaný bezvýznamný hovn…

[reagovat]

>Tanec na OH - nikdy ! 4.12.2010 08:00:03 | Na co to je reakce?

O tom, že by patřil tanec na olympiádu taktéž nejsou stoprocentně přesvědčený, ale pokud tam může být krasobruslení, tak zase nevidím jediný důvod proč by ne tanec. Více se k Tvému příspěvku nevyjadřuji – pokud jsi to nikdy nezkoušel, tak tvůj názor na kondičku není relevantní.

[reagovat]

Tanec a olympijské hry 2.12.2010 04:48:21

V poslední době vynakládá IDSF velké úsilí na to, aby se tanec stal olympijskou disciplínou. Když jsem o tom slyšel poprvé, automaticky jsem měl pocit, že je to dobrý nápad. S odstupem času jsem názor změnil. Vlastně mě nenapadá jediný důvod, proč by tancování mělo být na olympiádě. Olympijské hry začínaly jako souboj atletů jejichž výsledky se dali přesně změřit. Tancování je sice fyzicky i technicky velmi náročné, ale je obtížné PŘESNĚ změřit, kdo je lepší a kdo je horší. Technika tance se neustále vyvíjí a různí porotci mohou mít různé pohledy na taneční výkony párů. Někdo by mohl argumentovat tím, že když bude tanec na olympiádě, zvedne to jeho popularitu. Osobně si myslím, že zájem veřejnosti by spíš zvedlo zkvalitnění řadových soutěží (méně zaplivaných tělocvičen, více krásných společenských sálu – například letošní Silueta neměla chybu) . Také nesouhlasím se zakazováním účasti párů na Blackpoolu a podobných soutěžích, které nepořádá IDSF, jen proto, aby tancování probíhalo víc podle regulí a bylo stravitelnější pro olympijský výbor. Tanec je sice fyzicky náročný, ale je to také z velké části umění, tak proč z něj dělat „jen“ sport? Tento příspěvek jsem nenapsal proto, abych přesvědčoval ostatní tanečníky, že tanec na olympiádu nepatří. Napsal jsem ho spíš proto, aby mi ostatní vysvětlili, proč si myslí, že tanec na olympiádu patří.

[reagovat]

Ota
>Tanec a olympijské hry 2.12.2010 06:13:47 | Na co to je reakce?

Taneční umění má složku uměleckou a mechanickou(taneční technika). Tu mechanickou by měli všichni vrcholoví tanečníci zvládnout na takové úrovni, aby jim umožnila co nejlépe prezentovat uměleckou stránku tance. Tedy mechanika je jen prvním předpokladem pro tanec. Sportovním tancem se nazývá proto, že se, např na rozdíl od baletu, prezentuje tanečními soutěžemi.(Možná by byl lepší název „soutěžní tanec“) Snaha stát se olympijskou disciplínou je samozřejmě nesmysl a má jediný důvod – PENÍZE ! Všechny olympijské disciplíny (jejich svazy-ne sportovci) mají zajištěno státní financování.

[reagovat]

J.M.
>Tanec a olympijské hry 2.12.2010 08:07:06 | Na co to je reakce?

Takových sportů je víc. Klasické je už krasobruslení, ale třeba i gymnastika, moderní gymnastika. Sportovní znalci určitě dodají i další sporty, kde je nutné hodnotit sportovní a umělecký výkon. Proto je tam vždy víc porotců nebo rozhodčích. Každopádně tanec byl jako ukázkový sport již na olymiádě myslím že v roce 1960 v Squaw Valley. Manželé Baumovi měli bronzové medaile. A aby bylo vidět, že není „opravdová“, má na sobě prý jen čtyři kruhy. Pak se tancem zabýval někdy v devadesátých letech Mezinárodní olympijský výbor a tam nějaký Australan prohlásil, že o olympijské medaile se bojuje v trenýrkách a ne ve fraku s napomádovanou hlavou.

[reagovat]

Equus
>Tanec a olympijské hry 2.12.2010 09:00:31 | Na co to je reakce?

To už se řešilo, bylo to celkem nedávno. Akorát by soutěžící museli tancovat přesně danou choreografii, kterou by měli porotci u sebe, každý pár by tančil sám a každá figura by měla určitý žebříček obtížnosti, v podstatě stejně jako krasobruslení. A to si nedovedu v tancování představit…

[reagovat]

MililiVantili
>>Tanec a olympijské hry 2.12.2010 09:14:24 | Na co to je reakce?

to zní dobře....... vicemenme toto by pomohlo i vetsi popularite mezi verejnosti.....

ta silena naspeedovana gymnasticko atleticka latina – to proste normalni clovek nechape…

uz standardu kde kazdy takt je 1–3 otacky, to taky bezneho divaka nechape…

divak chce videt to co zna z plesu a tanecnich, provedeno dokonale....... tj. basic basic.

stejny princip je u fotbalu...... kazdy chlap se s tim ztotozni, protoze to vicemene kazdy kluk v nejake forme taky zazil

[reagovat]

>>>Tanec a olympijské hry 3.12.2010 07:12:11 | Na co to je reakce?

toto téma spartakiády se tu už řešilo. viz. http://www.majkluvsvet.cz/…use/tema.php?…

[reagovat]

pedro
>Tanec a olympijské hry 2.12.2010 16:44:59 | Na co to je reakce?

Konečně zajímavé téma, při jehož rozebírání se snad nebude házet špína na porotce, trenéry či tanečníky :-). Je zřejmé, že IDSF se snaží procpat tancování na OH, přizpůsobuje tomu např. i systém hodnocení – doposud užívaný systém křížků a finálových známek se olympijskému výboru nezdá dost objektivní a snadno zneužitelný (pokud vím). To, že v této snaze hrají finance nemalou roli, je myslím všem nad slunce jasné. Za sebe můžu říct, že podobně jako Ota jsem si před pár lety říkal, že to není špatná myšlenka a že by bylo fajn, kdyby se taneční páry ucházely i o titul olympijských vítězů. Už několik let si to nemyslím. Proč? Protože to, čím jsou olympijské hry nyní, by mělo na soutěžní společenský tanec (také mám toto spojení radši než pojmenování „taneční sport“) neblahý vliv – alespoň podle mne. Možná se mýlím, protože podrobnosti k novému systému hodnocení neznám. Nicméně tanec má, řekněme, dvě základní složky – technickou (sportovní, mechanickou), která se nějakým způsobem dá rozebrat na jisté elementy, které lze poměrně objektivně ohodnotit („změřit“), a uměleckou, která ovšem již objektivně měřitelná není, už jen proto, že každému se líbí něco jiného. Podle mne by ona první složka měla být prostředkem k vyjádření té druhé, cílové. Ovšem v případě olympijského „superobjektivního“ hodnocení by se zákonitě muselo více pozornosti věnovat složce první, což by nakonec vedlo k tomu, že by se páry předháněly v tom, kdo udělá víc toček, kdo víc overbalanců, kdo bude mít větší linie… Z tance by se vytratila jeho duše a stal by se gymnastikou, spartakiádou, sokolským cvičením – pojmenovat to můžete, jak chcete. Je samozřejmě na další (a delší) diskuzi, kdo vlastně zvládá techniku natolik, aby vynikl umělecký dojem, ale to už je opravdu jiné téma. Už tedy jen z tohoto důvodu se zařazením soutěžního společenského tance mezi olympijské sporty nesouhlasím. Další věcí je, že současné olympijské hry (a jejich myšlenky) mají s těmi antickými pramálo společného, poněvadž u těch dnešních jde především o neuvěřitelné množství peněz, které se kolem nich točí – ale to je opět další téma na jiné povídání. Tak, toť můj názor na tuto problematiku :-)

[reagovat]

Vojta Marek
>>Tanec a olympijské hry 2.12.2010 20:16:09 | Na co to je reakce?

Aniž bych chtěl tuto diskusi zabíjet (rozhodně ne), myslím, že bude velmi názorově velmi unipolární. Můj pohled:

1. Ano, také si myslím, že olympiadá je primárně o trenýrkách a tam, kde už to zavání „uměním“ se nastolila jistá pravidla, která mají tento „problém“ eleminovat. Nedokážu řící, jestli to funguje či nikoliv.
  2. Ano, náš tanec na objektvní hodnocení v současných ani v jakýchkoliv budoucích pravidlech stačit nebude. Definice správné rumbové chůze není, respektive každý i český trenér to sice v principu učí stejně, avšak maličko rozdílně. To je trnem v oku olympijského výboru.
  3. Současné tendence prosadit tanec na olympiádu mají, řekl bych, přesný „byznys plán“. a) nasadit taková pravidla, která by výbor uznal, b) vymezit tanec a členy svazu (IDSF) jako takové sportovce, jež dodržují pravidla IDSF a trestat takové tanečníky, kteří by jako členové tohoto svazu prezentovali sebe (a tedy i IDSF) mimo pravidla IDSF pod rouškou toho, že jen pravidla IDSF garantují správnost sportovního tance. Přenesený příklad: *Něco jako když má atlet smlouvu, že bude nosit hadry od Adidasu, tak si nemůže vzít ani když jde vysypat smetí tričko Nike** – Ještě jinak řečeno, nesmíte jezdit na jiné než naše (respektive tyto vyjmenované), protože my jako IDSF zaručujeme, že vy jako tanečníci (atleti) dodržujete vždy a všude námi definovaná správná pravidla a soutěže.
  4. Hlavní a poslední důvod, již ho tu někdo řekl… a) provaření tance na olympiádě jako popularizační nástroj – 4,7 miliardy lidí na to kouká. Má cenu mluvit dál? Jsou v takové peníze, že se nám o tom ani nezdá. A jak víme, penize jsou tu skloňovány dnes a denně. No a za b) „efekt stardance“ → popularita zvyšující zájem o tanec → přisun pěněz c) přisun peněz z rozpočtů olympijského výboru a celková jiná dimenze pohledu na tento sport.
 [reagovat]

Majkl
>>>Tanec a olympijské hry 3.12.2010 02:16:05 | Na co to je reakce?

Souhlas s tím, že v momentě, kdy se společák dostane na OH, tak v tu ránu se v něm bude točit více peněz, přibude lidí, kteří ho budou dělat, veřejnost ho bude víc sledovat atd. Otázka je, zda to za to stojí, pakliže by se mělo s tancem stát to, co jsem napsal výše. Podle mě – ne.

[reagovat]

Vojta Marek

Nadpis
Text
Podpis Přihlaš se! Příspěvěk bude mít větší hodnotu.
Email