Dominika Korová
C LAT, B STT

Hygiena & Oblékání

Zpět na přehled témat

Přidat nový příspěvek

Reagujte prosím na konkrétní vzkazy, pokud je to možné (diskuse bude přehlednější)

Legenda: Nepřihlášený pisatel    Registrovaný uživatel   Ověřený uživatel

Příspěvek 2021-03-02 21:46:40

Hygiena & Oblékání 29.03.2011 18:15:23

Ješte málá potní teorie (pokud vyloženě kecám, tak mě opravte).

Pocení ma dvojí charakter podle toho kde vzniká. Máme pocení ekrinní – pocení z důvodu chlazení těla. Pot je povětšinou „vodový“ a relativně bez speciálního zápachu (nějaká ta osobní charakteristická stopa tam je, taky to může zintenzivnít fakt, že jste den předtím vypili celý bar).

Apokrinní pocení (typicky podpaží) pak vylučeje také bílkoviny a tuky a jejich rozkladem pak sekundárně vzniká onen smrádek.

Celý ten proces smradu je dusledek rozkladu oné vodičky a všech těch dobrůtek, které jsou v ní. Celému tomu procesu pomůže teplo, takže pokud Vám po uschnutí (taneční) tílko nesmrdí, nutně to nemusí znamenat, že až mu vnutíte svou provozní teplotu, tak ten proces rozkladu znova nenakopnete.

[reagovat]

Majkl
>Hygiena & Oblékání 29.03.2011 18:57:03 | Na co to je reakce?

Nekecáš, je to prakticky celé správně. A bez zbytečného vědátorství :-D

Snad bych jen dodal k apokrinním žlázám, že jejich sekret (resp. produkty bakteriálního štěpení toho sekretu) vytvářejí jedinečnou pachovou stopu každého jedince a obsahují látky s feromonálními účinky. Ale zatuchlé propocené tričko je něco jiného, to už v nikom vášně nevzbudí :-D

Jako problém vidím spíš soli v potu – po pořádném tréninku se na košili objeví takový ten typický bílý lem :-D (takže po pořádném pocení doplnit minerály!! Inťák, nebo klidně i kyselka nebo rybičky na večeři, nebo tak něco :-D )

[reagovat]

Vítek Navrátil
>>Hygiena & Oblékání 30.03.2011 01:06:26 | Na co to je reakce?

Jo, jo, každý má svůj typický smrádek. A kdybychom byli zvířata a ne lidi, tak bychom podle toho poznávali své partnerky a naopak. Pak bychom mohli na parketě tančit doslova „rovnou za nosem“ :)

[reagovat]

prokop
>>>Hygiena & Oblékání 31.03.2011 03:05:13 | Na co to je reakce?

Teda ani netušíte jak je super si přečíst tohle téma u snídaně :))). Každopádně taky přidám nějaké to moudro. co se týče toho potu tak sám o sobě nesmrdí.Je to jen směs vody,solí a kyseliny močové. Ta se pak díle super bakteriím,který máme po celým těle rozkládá na amoniak a podobný srágory a to je pak ten typickej smrad. Jinak pořád moc nechápu jak docílíte těch bílejch fleků na oblečení.Mě se to nikdy nepovedlo.Asi to bude tím,že málo pijete a máte vysokou koncentraci solí…:)))

[reagovat]

Honzáč
>>>>Hygiena & Oblékání 31.03.2011 05:37:35 | Na co to je reakce?

No, slanečkové :-D Ale zase zase otázka, co je špatně. Jestli ty nejsi náhodou nedosolenej! :-D

[reagovat]

Majkl
>>>>>Hygiena & Oblékání 31.03.2011 07:17:51 | Na co to je reakce?

A možná tě i jo… tak já se dosolim u oběda… :D Ještě mě napadlo, existuje nemoc, kde chybí člověku potní žlázy, takže se nemůže potit. Je to super, že teda nesmrdí, ale zase se mu tělo dost přehřejvá, takže musej bejt jen v místnosti kde je já nevim 20°C. Pokud to přesáhne nějakou mez, tak jsou v pr… Nechtěl bych… :-( Jinak mimochodem konečně téma u kterýho se nebude řešit kdo je jak protekční a kdo jak neumí, nebo umí tančit a měl podle toho dopadnout u nás, nebo ve světě…i když ono se to určitě zvrhne… :D

[reagovat]

Honzáč
>>>>>>Hygiena & Oblékání 31.03.2011 16:45:38 | Na co to je reakce?

A nemít bílá kola na košili protekční není? :-D

Absence potních žláz je choroba dost nebezpečná. Přehřátí a kolaps organismu může přijít nepříjemně rychle..

[reagovat]

Vítek Navrátil
>Hygiena & Oblékání 31.03.2011 07:54:54 | Na co to je reakce?

Chtěla bych každopádně poděkovat za tohle téma. Je to dost oříšek, jak říct partnerovi, že mi úplně nevoní. Člověk většinou sám sebe necítí a pokud si vezme stejné věci na trénink podruhé, tak i přestože za sucha nesmrděly, tak se pach po zahřátí rozvine. Nejhorší je to u kalhot, kde je přímes umělých vláken. Chápu, že je to určitá investice, ale když dáváme do tancování tolik peněz, tak by snad každý vyšetřil peníze na to, aby měl 2–3 troje tréninkové kalhoty a mohl je mít pokaždé čisté… Kdo trénuje každý den, tak beztak ty finance do toho tancování dává. A taky ty nejrůznější moiry a funkční prádlo smrdí šíleně – a přitom je to rychleschnoucí, takže by nebyl problém to každý den přemáchnout. Další věc je používání antiperspirantů. To taky spousta kluků nemá vychytané. Že to nepřijde na tričko, ale na tělo. Nejlepší je takový, který nezabraňuje pocení, ale tomu rozkladu potu… Zkrátka mi z vlastní zkušenosti přijde, že spousta kluků považuje tanec za sport a na trénink se oblékají jako do tělocvičny na fotbálek nebo na tenis. Jenže při tom člověk není v tak blízkým tělesným kontaktu s někým druhým, takže tam smrádek tolik nevadí. Má štěstí, kdo je s partnerem „chemicky“ sladěnej a nesmrdí si, ale ti ostatní dost trpí… Obzvláště pokud mají dobře vyvinutý čich. Myslím, že základní ohleduplnost by měla být chodit na trénink osprchovaný, v čistém oblečení a s vyčištěnými zuby… Obzvláště líto je mi někdy trenérů. Učí X hodin denně, když jim projde rukama tolik lidí a tolik pachů, musí to pro ně být dost náročné…

[reagovat]

haha-bimbi
>>Hygiena & Oblékání 31.03.2011 08:15:11 | Na co to je reakce?

Já myslim, že není nic snazšího než to partnerovi prostě říct. Zajdi za nim a řekni mu…heleď kámo smrdíš, měl bys s tim něco dělat. Předpokládam že je už velkej kluk, tak to skousne a něco s tim provede. Naznačování nepomůže… :D

[reagovat]

Honzáč
>>>Hygiena & Oblékání 31.03.2011 08:24:42 | Na co to je reakce?

Hmm, ale třeba když jdeš s někým na try-out, všechno by bylo v pohodě, ale prostě ten čichový vjem eee, tak je to dost blbý. Přeci jenom říkat někomu na potkání, že smrdí…

[reagovat]

haha-bimbi
>>>>Hygiena & Oblékání 31.03.2011 08:40:19 | Na co to je reakce?

Heleď mě to problém nedělá…samozřejmě pokud se s tim člověkem vydiš poprvé, tak musíš taktně a vypustit to kámo… :D

[reagovat]

Honzáč
>>>>>Hygiena & Oblékání 31.03.2011 08:43:11 | Na co to je reakce?

Jo a pak se o mně bude v širokém okolí povídat, že jsem namyšlená nána :-) :-) :-) A společné tancování asi taky nehrozí. TO myslím, že je lepší říct až po čase nějak jemněji. Ale vůbec nejlepší by prostě bylo, aby se všichni myli, používali sprej a nosili čisté oblečení :-) :-) :-)

[reagovat]

haha-bimbi
>>Hygiena & Oblékání 31.03.2011 09:15:00 | Na co to je reakce?

Tak zase ty kalhoty, myslim, že menit je pokaždý není uplně třeba. Přece jen nohama (jako ne tlapama) se tolik nespotíš a horní čast spocení poberou trenky, které si snad každý denně mění :-)

Hele já znal jednoho nejmenovaného tanečníka-trenéra a ten „voněl“, až to hezký nebylo :-D Už tím byl jednu dost známý :-D

[reagovat]

Majkl
>>>Hygiena & Oblékání 31.03.2011 10:41:35 | Na co to je reakce?

Jednomu z mých partnerů kalhoty teda smrděly hodně. Ale možná je fakt nepral moc často, třeba by to stačilo obden, kdyby se vyvětraly, nevím… :-)

A když už jsme u toho tématu, nemáte někdo nějaké dobré tipy proti smradu nohou a bot? :-)

[reagovat]

haha-bimbi
>>>>Hygiena & Oblékání 31.03.2011 10:53:57 | Na co to je reakce?

Nevím, jestli to bude vhodné i na taneční boty, ale snad ano – na tenisky to celkem fungovalo: na pár dní je přemrazit v mrazáku, zabije to bakterie. Zmražené boty neobouvat, ale nechat volně rozmrznout, mohly by se poškodit násilným ohýbáním. Pak je nakrémovat, příp. stříknout uvnitř nějakým antibakteriálním sprejem a nechat důkladně vyschnout(mokro a nohy = okamžitě další bakterie).

[reagovat]

H.S.
>>>>>Hygiena & Oblékání 31.03.2011 10:56:16 | Na co to je reakce?

nechci to zpochybnovat, ale s tanecnima botama bych to moc neriskoval…preci jen, je to kuze, kdyz je das do mrazaku, pak vyndas, tak ti ztvrdnou…to na kuzi neni dobry

[reagovat]

Lukáš B.
>>>>>>Hygiena & Oblékání 31.03.2011 11:07:17 | Na co to je reakce?

Kožený tenisky neztvrdly, po nakrémování byly úplně v pohodě. Nikoho k tomu samozřejmě nenutím, nicméně třeba kožený zimní boty netvrdnou mrazem, ale solí a vodou – tam, kde to s tím přišlo do kontaktu:-o). Dá se to vyzkoušet na nějakých starých na vyhození. :-)

[reagovat]

H.S.
>>>>>Hygiena & Oblékání 31.03.2011 16:50:12 | Na co to je reakce?

Ale na lak bych to nezkoušel. Lak na ,ráz nereaguje tak nadšeně jak kůže..

[reagovat]

Vítek Navrátil
>>>>>>Hygiena & Oblékání 31.03.2011 18:28:20 | Na co to je reakce?

Jo, lakovky asi nebude ideální strkat do mrazáku, ale normální kůže byla v pohodě.

[reagovat]

H.S.
>>>>Hygiena & Oblékání 31.03.2011 11:03:18 | Na co to je reakce?

Jinak na potící se nohy by moho fungovat potírání koloidním stříbrem. Speciální spreje proti pocení obsahují i stříbro a to koloidní je koncentrovanější a asi to i vyjde levněji(je to čirá vodička). Já jsem ho vyzkoušela v podpaží na běžné denní fungování, člověk se sice potí, ale přijde mi, že ne tolik a hlavně to není cítit. Pohledejte si to na netu, na potírání doporučují vyšší koncentrace, je to dobré i na různé škrábance, pupínky – vydezinikuje to a vysuší, že to druhý den vypadá jako pár dní staré.

[reagovat]

H.S.
>>>>>Hygiena & Oblékání 31.03.2011 11:28:58 | Na co to je reakce?

No, to zkusím :-)

[reagovat]

Majkl
>>>>>Hygiena & Oblékání 31.03.2011 11:41:00 | Na co to je reakce?

koloidní stříbro má antibakteriální účinky, používá se to i v medicíně k léčbě a prevenci infekcí ran, ale bojovat tím proti smradu .. no to je zajímavý nápad

[reagovat]

prokop
>>>>>Hygiena & Oblékání 31.03.2011 16:52:15 | Na co to je reakce?

Jsem trochu koloid-skeptický. Sice to má krásné antibakteriální účinky, ale má to tzv. granulační efekt – urychluje to hojení atd. Ale při hodně dlouhodobém používání by se to možná mohlo ukládat v podkoží a vést k tvorbě granulomů (uzlíků)..

Ale musel bych si to dohledat v literatuře, 100% si jist nejsem

[reagovat]

Vítek Navrátil
>>>>>>Hygiena & Oblékání 1.04.2011 01:01:20 | Na co to je reakce?

Vítku, studuješ medicínu ?

[reagovat]

prokop
>>>>>>>Hygiena & Oblékání 1.04.2011 18:42:28 | Na co to je reakce?

Jojo.. Jde to tak moc cítit? Hm.. asi bych se měl naučit znovu mluvit jak člověk :-D

[reagovat]

Vítek Navrátil
>>>>>>>>Hygiena & Oblékání 2.04.2011 02:07:39 | Na co to je reakce?

No, jde to poznat. Neznam třeba moc lidí z ekonomky (no offence), kteří by používali slova jako granulační efekt apod. A znovu mluvit jako člověk už asi nepujde :D, je to součást deformace, ale já se jí na sobě ani moc nebráním.

[reagovat]

prokop

Nadpis
Text
Podpis Přihlaš se! Příspěvěk bude mít větší hodnotu.
Email